نامه انجمن و چند تشکل صنفی و جمعی از مردم به رئیس جمهور محترم دکتر روحانی

به نام خدا

۱۴/۱۱/۱۳۹۳

جناب آقای دکتر حسن روحانی رئیس جمهور محبوب ایران

رونوشت: جناب آقای چیت چیان وزیر محترم نیرو

با سلام و احترام باستحضار میرساند: در انتقال آب حوضه ای اجرای پروژه غیر اصولی حفر تونل چشمه لنگان در مبدأ فریدونشهر موجب تخریب جبران ناپذیر محیط زیست و تخلیه سفره های آبی کوه سفید و زهکش نمودن مجاری آبهای چشمه ها و قنات ها گردید و از این رخداد آب کشاورزی چند روستا و بیش از ۵۳ مزرعه بعضاً کاملاً خشک و یا ۷۰% آبها تغییر مسیر داده و روانه تونل به مقصد اصفهان گردید.

 

صدها خانوار کشاورز و دامدار، زندگی و هستی شان به نیستی بدل شد. بستر زندگی سبز و منابع تجدید شونده آنان از بین رفت و فروپاشی غم انگیزی روابط و زیرساخت های روستا و مزارع را درنوردیده است. هزاران نفر شاغل در روستا و شهر زادگاهشان از کار بیکار و با نبود انگیزه ماندگاری در محل برای امرار معاش آواره کلان شهر! اصفهان و دیگر شهرها و شهرک های اقماری که هر روز جاذبه مهاجرپذیری شان فزونی می یابد شدند، تا در خوشبینانه ترین شکل آن در خیل سیگار فروش و ماشین شوی و یا نظافت چی برج های عظیم تجاری باشند.

بیش از ۸ سال از تصویب ۴۵۰ لیتر در ثانیه انتقال آب بر سر مزارع خسارت دیده میگذرد و در این مدت مردم محروم میلیاردها خسارت عدم اجرای مصوبه را با درد و رنج تحمل میکنند.

۱- استدعا دارد برای پایان دادن به این ستم مضاعف چندین ساله دستور فرمایید نسبت به تحویل آب جبران خسارت بر سر مزارع اقدام قاطع و سریع بعمل آورند.

 

IMG_1493new

IMG_1479

آقای رئیس جمهور ، بیشتر از هرکسی آگاهی دارید که مدیریت ناکارآمد و نامتعهد به توسعه پایدار درحوضه آبریز زاینده رود، از مبداء زاگرس تا مقصد تالاب گاوخونی را به بحران آبی کشانده است،شوربختانه نه تنها از تجربیات گذشته درس عبرت نیاموخته بلکه به ادامه بیرا هه طی شده همچنان پافشاری میکند!

تمامیت خواهان آزمند و سیری ناپذیر در طرح های مطالعاتی انجام شده بزرگترین و بلندترین کوهستان استان اصفهان شاهانکوه این قلب تپنده محیط زیست و منابع تجدید شونده زندگی را هدف قرارداده تا با حفر تونل های مخرب انتقال آب بین حوضه ای در نقاط مختلف آن کوهستان بزرگترین فاجعه زیست محیطی استان اصفهان را بنام خود ثبت نمایند!

اجرای طرح های مذکور که با تخلیه آبخوان های عظیم و تغییر مسیر مجاری آبهای زیرزمینی و خشکاندن صدها چشمه کوچک و بزرگ و نابودی دهها روستای دهستانهای پشتکوه و پیشکوه و هزاران خانوار عشایری همراه می باشد. بزرگترین جنگل زاگرسی استان را تهدید به نابودی مینماید. تغییر اقلیم ،تشدید خشکسالی ،کاهش پوشش گیاهی ،زوال گونه های جانوری ،نابودی اکوسیستم، افزایش دما و فزونی ریزگردها و آلودگی بیشتر هوا از پیامدهای آن خواهد بود!

Photo Jun 01, 12 34 10 AM

حفر تونل های مذکور عمده ترین تهدید نه تنها زندگی مردم شهرستان فریدونشهر بلکه بعنوان خط قرمز موجودیت سبز شهرستانهای غرب استان و حتی خود اصفهان خواهد بود!

۲- لذا خواهشمند است دستور فرمائید برای رفع این نگرانی مردم دوستدار پایداری میهن و منطقه اقدام عاجلی بعمل آورند و از عدم اجرای چنین طرح های متعارض با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ساکنان این دیار را مطمئن نمایند.

با تقدیم احترام مجدد: انجمن دوستداران طبیعت، نمایندگان کشاورزان خسارت دیده، جمعی از مردم و تعدادی از تشکل های مدنی و صنفی فریدونشهر

در این رابطه نیز نامه شورای اسلامی فریدونشهر را اینجا بخوانید.

یک دیدگاه درباره “نامه انجمن و چند تشکل صنفی و جمعی از مردم به رئیس جمهور محترم دکتر روحانی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing