شرکت در همایش تالاب گاوخونی

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی تالاب ها با شعار «تالاب ها برای آینده ما» امروز ۱۳۹۳/۱۱/۱۰ همایشی در کنار تالاب بین المللی گاوخونی با حضور تعدادی از سازمانهای فعال مردم نهاد و انبوه علاقمندان محیط زیست و پایداری میهن از نقاط مختلف استان اصفهان و دیگر شهرهای کشور با شرکت شخصیت های برجسته سیاسی، اجتماعی، علمی و هنری با همکاری اداره کل محیط زیست اصفهان و دانشگاهها و ادارات و نهادهای دولتی به میزبانی سمن های شهر ورزنه به طرز باشکوهی برگزار شد.

دکتر عیسی کلانتری دبیرکل خانه کشاورز ایران با بیان استانداردهای جهانی، استفاده مجاز تا حد ۲۰٪ از ذخایر آبهای زیرزمینی، گفت:  از زمان هخامنشیان تا ۳۵ سال قبل برداشت اضافی نداشتیم ولی بعد از آن ۷۵٪ ذخایر آبی را مصرف و منابع را با سوء استفاده از تکنولوژی تاراج کردیم، تمام تالاب ها را خشکاندیم. تمام گرفتاری از جمله خشکسالی متمادی بعلت استفاده غیر قانونی و دزدی از حقوق نسل بعد توسط نسل حاضر است، این یک دزدی است، یک نسل کشی است. نسل حاضر بدون توجه به منابع کشور، چیزی برای نسل های بعدی مملکت باقی نگذاشت، از جمله آب شیرین و نه تنها آب شیرین را تمام میکنیم بلکه تمام کشور را بصورت گاوخونی در می آوریم، این رسم امانت داری نیست! وی با اشاره به خشکیدن و وضعیت ناهنجار تالاب گاوخونی را ناشی از مدیریت ناصحیح آب و استفاده بیش از حدٌ بالادست تالاب دانست. تجمیع صنایع آب بَر در اصفهان و گسترش فضای سبز نامحدود شهر بطوریکه ارتفاعات و قله های اطراف شهر نیز درختکاری شده است. برنج کاری بی ضابطه و برداشت کنترل نشده آب توسط بالادستی ها تا مبدأ عواملی هستند که موجب خشک شدن تالاب گاوخونی شده است.

در حوضه گاوخونی به اندازه کافی آب از سزچشمه ها منتقل میشود، دیگر پتانسیلی برای انتقال آب نیست، آب مصرفی باید کاهش پیدا کند، همین آب کشاورزی که مصرف میکنیم باید تا ۵ سال آینده ۴۰٪ کاهش یابد. انتقال آب بین حوضه ای مشکلی را حل نخواهد کرد، بلکه باعث بروز مشکل در جای دیگری خواهد شد. با اعمال مدیریت درست و صرفه جویی ۲۵٪ در مقدار آب موجود، مشکل همه حق آبه داران از جمله تالاب گاوخونی حل خواهد شد.

سخنان دکتر کلانتری بارها با کف زدن های ممتد مورد تشویق و تایید مردم قرار گرفت.

 

Screen Shot 2015-01-30 at 9.16.53 PM

 

 

Screen Shot 2015-01-30 at 9.17.53 PM

 

Screen Shot 2015-01-30 at 9.18.23 PM

Screen Shot 2015-01-30 at 9.20.55 PM

Screen Shot 2015-01-30 at 9.21.22 PM

IMG_8025

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing