به بهانه ۲۹ دی روز هوای پاک

به بهانه ۲۹ دی روز هوای پاک

هر موجود زنده ای برای دوام زندگی خویش نیازمند آب، هوا، غذا و دما می باشد. برای همه زیستمندان بویژه انسان ،هوا از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا هر انسانی در شرایط سخت ساعت ها و حتی روزها بدون آب و غذا زنده می ماند اما بدون هوا و تنفس چند دقیقه ای بیشتر تحمل نخواهد کرد.

در نظام بی چون و چرای هستی نخستین و ضروری ترین نیاز حیاتی جانداران یعنی هوا سرتاسر کره خاکی را عادلانه پوشانده و بطور یکسان در دسترس همگان، اعم از انسان ها وجانوران و گیاهان و موجودات تک سلولی می باشد. حال چرا انسان امروزی در گوشه و کنار جهان در حسرت دیدن آسمانی آبی و صاف و در آرزوی تنفس هوای پاک و تازه می باشد؟!

پاسخ :

 افزون طلبی و زیاده خواهی انسان حریص و سیری ناپذیر را چنان در دالان تیره و تار فرهنگ مادی گرفتار نموده است که جز منافع اقتصادی کوتاه مدت شخصی و گروهی چیز ذیگری را نمی شناسد و یا نمی بیند. در بیراهه ای که شتابان میرود با عبور از ارزش های غیر مادی و با یک سو نگری برای رسیدن به اهداف صرف اقتصادی، با تعدی به قانون طبیعی بزرگترین تخریب ها و نارواترین دخل و تصرفات را در نظام هستی انجام می دهد و با مصرف افسار گسیخته منابع و تولید و توسعه ناپایدار ، بدون اندیشیدن به سرانجام کار،  خود را پیروز میدان میداند!

انسان با تمرکز بیش از حد صنایع و تولید بیش از نیاز بازار در میدان رقابت و سوداگری بیشترین پسماند و آلاینده ها را در طبیعت و هوا رها می سازد. مثلن صنایع و… شهری که در شبانه روز بالغ بر ۲ هزارتن آلاینده هوا تولید میکند و در فضای تنفسی شهرواندان می پراکند دیگر چه جای دیدن آسمان آبی و هوای سالم و پاک باقی می ماند؟

بدیهی است کشورهای تازه صنعتی شده سهم بیشتری در تولید آلاینده ها و تخریب و مسموم کردن فضای تنفسی مردم جهان دارند.

در این راه بی سرانجام یک سو نگری ( تجارت و دیگر هیچ ) نه تنها بخش های مختلف کره خاکی از دشت و جنگل و کوه و دریا گرفته تا سایر موجودات را به ورطه نابودی کشانده ، بلکه آثار مخرب و ویرانگر آن تا دورترین لایه های جو ( اوزون ) کره زمین هم رسیده است.

.. و به گفته فراهانی :

                               آتش زده سکان زمین را و سما را

                             سوزانده بچرخ اختر و در خاک گیاه را

اکنون مروری کوتاه بر عمده ترین آلاینده هوا خواهیم داشت .

دی اکسید کربن ناشی از مصرف سوخت های فسیلی در تولید برق، گرما، حمل و نقل و کارخانجات و صنایع و غیره بوجود می آید و بیشترین حجم آلاینده های هوا را به خود اختصاص داده است. میزان تولید گازکربنیک دو برابر توان جذب آن در طبیعت توسط خاک و پوشش گیاهی است. این گاز زیان آور ۶۵% آلاینده ها را به خود اختصاص داده و اطراف کره زمین را احاطه نموده است که باعث جذب حرارت خورشید و گرم شدن هوای زمین و در نتیجه موجب تغییرات آب و هوایی می شود.

روند گرمایش زمین علاوه بر خشکسالی های متداول عواقبی را در پی دارد. ذوب سریع یخ های قطبی و بالا آمدن آب دریاها و گسترش اقیانوس ها از سویی و کاهش سطح خشکی های جهان از سویی دیگر، شهرهای کم ارتفاع دنیا را در زیر آب فرو خواهد برد!  واقعه سال ۲۰۰۳  که در قاره اروپا  اتفاق افتاد نمونه بارز از تاثیرات گرمای بیش از حد می باشد که از بین رفتن ۹۰ میلیون تن غله  و مرگ ۵۲۰۰۰ نفر را در پی داشت .

IMG_5498

حال برای کاهش بحران و جلوگیری از بدتر شدن اوضاع آب و هوایی چه کارهایی از ما ساخته است؟

۱.درخت کاری و کمک به احیای جنگل ها و افزایش پوشش گیاهی و فضای سبز شهری و روستایی

۲.مراقبت از درختان موجود و هر نوع بوته سبز در عرصه زندگی به عنوان بزرگترین کارخانه طبیعی تصفیه هوا و تولید اکسیژن

۳.جلوگیری از وقوع آتش سوزی در جنگل و مرتع

۴.ممانعت از آتش زدن زباله ها بویژه مواد پلاستیکی و خودداری از سوزندان لاستیک خوددروها به عنوان تفریح ، بخصوص در چهارشنبه سوری ها

۵.به حداقل رساندن استفاده از وسایل نقلیه موتوری به عنوان یکی از آلاینده هوا

۶.خودداری از روشن نگه داشتن موتور وسایل نقلیه در حال توقف

۷.خودداری از مصرف مواد دود افزا از قبیل سیگار و تنباکو و غیره

۸.حداکثر صرفه جویی در مصرف برق لوازم خانگی

۹.مراقبت از تنوع زیستی به منظور حفظ اکوسیستم موجود و ایفای نقش در طبیعت

 کوتاه سخن اینکه هر نوع صرفه جویی در زندگی موجب کمک به  طبیعت  و جلوگیری از تخریب آن خواهد بود. به عنوان مثال صرفه جویی در مصرف حتی یک برگ کاغذ باعث می شود تا درختان کمتری قطع شوند، انرژی کمتری صرف تولید کاغذ گردد و اکسیژن بیشتری در طبیعت موجود باشد.

    ن.تواضع – عضو انجمن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing