تلنگری از طبیعت و خوابزدگی ما

بارش برف سنگین ۳۰-۱۰۰ سانتیمتری و غافلگیرکننده مورخ ۹/۸/۹۳ در منطقه، بعلت عدم برگ ریزان درختان فضای سبز و معابر شهری تا بیشه زارها، باغاتِ مزارع و روستاهای شهرستان فریدونشهر متحمل خسارات دهها میلیارد تومانی شدند، که در این رهگذر زحمات دهها ساله و شاید هم بیشتر مردم در محل در شرایط بحرانی بی آبی چندین ساله و خشکسالی تحمیل شده از سوی سازمان آب منطقه ای دچار ضرر و زیان بزرگی شدند.

3

5

7

2

4

6

شوربختانه، وقوع این “سونامی” یا “زلزله” کشاورزی با بی تفاوتی مسئولان مربوطه و دستگاههای اداری محلی بویژه متصدیان روابط عمومی (آموزش ندیده) مواجهه و با سکوت غم انگیز رسانه ای استان اصفهان همراه بود!

در بین بیش از ۳۰ الی ۴۰ واحد اداری و ارگان دولتی شهرستان فقط شهرداری و آموزش و پرورش فریدونشهر نسبت به بازتاب آن در درگاه مجازی اقدام کرده و بقیه با بی تفاوتی از کنار آن گذشتند! گویا این رخداد ویرانگر در دورترین نقطه این کره خاکی صورت گرفته است.

“بی غمی عیب بزرگی است که دور از ما باد”

چرا منابع تجدید شونده طبیعت و محیط زیست فریدونشهر این چنین غریبانه مورد بی مهری و غفلت قرار گرفته است و آنانی که وظیفه حفاظت و نگهداری آنرا بعهده دارند چشم ها را می بندند تا تخریب و کاستی ها و ناکارآمدی خودشان را نبینند!

در موردی در همین رابطه، به موجب قانون، زمان چرای دام عشایر تا نیمه شهریور ماه هر سال می باشد اما به علت تعامل یگان حفاظت و مسئولان منابع طبیعی شهرستان و استان تعداد قابل توجهی از خانوارهای عشایری تا ریزش برف اخیر مشغول چرای غیرقانونی و تاخیر دو ماهه خروج دام از منطقه بودند که از محاصره برف با اعزام اکیپ های امدادی آنان و دام هایشان نجات داده شدند.

آیا پرسشگری خواهد پرسید علت اضافه توقف غیرقانونی و بارگذاری بیشتر بر منابع طبیعی چه بوده است؟ و مسئول تخریب آن کیست؟

قطعا در آینده ای نه چندان دور تاوان سنگین این ستمکاری و بی توجهی به طبیعت را همگان با هم خواهیم پرداخت.

تا فرصت باقی است از تجربیات عینی در رفتار ناهنجار با طبیعت درس عبرت بگیریم و با تفکر و اندیشه درباره لزوم حفظ منابع تجدید شونده به زندگی خود و آیندگان و پایداری میهن مان ارجحیت اول را بدهیم و بپذیریم که حفظ طبیعت و محیط زیست مان فریادهایی رساتر می خواهد.

*   *   *

یک خبر خوب:

1

در روزهای طوفانی ریزش برف و باران، یک عدد پرنده (بوتیمار) آسیب دیده توسط کارکنان محترم آتش نشانی فریدونشهر زنده گیری و تحویل انجمن شد، که پس از مراقبت و تیمار پرنده مذکور در طبیعت رها سازی شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing