درباره ی انجمن

بسمه تعالی

چندین سال قبل جمعی از کوهنوردان محلی هنگام پیمایش و صعود و فرود ارتفاعات مناطق مختلف شهرستان در فصول مختلف سال و انتباه و دقت پیگیر به وضعیت عرصه ملی و تهاجم همه‏ جانبه و روز افزون عوامل تخریب کننده مراتع،آب ، خاک و جنگل که با سرعت نگران کننده ای جریان دارد ما را بر آن داشت تا در این خصوص اندیشه وهمفکری نمائیم.
نتیجه حاصله لزوم تشکیل گروه حمایت از طبیعت و حتی‏ الامکان کاهش سرعت عوامل طبیعت ستیز بعنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر تلقی شد.
در اولین گام عملی، تعداد انگشت شماری از بنیانگذاران انجمن در زمستان ۱۳۸۷ با مراجعه به گوشه ای از دامن طبیعت(امتداد شمالی دره چشمه سراب؛ تینت اوکان ) مجاور مسجد شکارچی ها اقدام به کاشت دستی بادام دیم نمودیم. آشتی و دوستی ما با طبیعت از این طریق ادامه یافت و در زمستان سالهای ۱۳۸۹-۱۳۹۰ با جلب مشارکت بسیاری از همشهریان طبیعت دوست؛ ادامه و گسترش طرح کاشت بادام دیم در محل یاد شده به سمت غرب تا محدوده غربی چاه ابوالقاسم پیش رفت و وسعتی بالغ بر ۲۰-۲۵ هکتار از عرصه ملی با دست بادامکاری شد. اگرچه یاران ناآگاه و طبیعت گردان غافل در اواخر شهریورماه ۱۳۹۱ بخشی از منطقه را در آتش جهالت و نادانی خویش سوزاندند!
در پاییز سال ۱۳۸۹ هیئت موسس از طریق سامانه ثبت نام سازمان های مردم نهاد وزارت کشور درخواست تاسیس انجمن مردم نهاد«دوستداران طبیعت شهرستان فریدونشهر» را نمود.
پس از پیگیری و طی مراحل اداری در تاریخ ۱۲/۶/۱۳۹۰ مجوز انجمن به شماره ۴۲۱۰ از طریق وزارت کشور (فرمانداری فریدونشهر) صادر گردید و با توجه به اساسنامه با اهداف:
« حفظ و حمایت از عرصه ‏های طبیعی،مراتع،جنگلها،حیات وحش،رودخانه ها و …
روش اجرای اهداف: همکاری با منابع طبیعی-محیط زیست و میراث فرهنگی»
*بادام کاری مراتع شمالغرب فریدونشهر(بالای دانشگاه پیام نور) با مساعدت و مشارکت اداره منابع طبیعی فریدونشهر و نهال کاری جاده فرعی غرب چشمه سراب به طرف چشمه لاک پشتی در زمستان سال ۱۳۹۰ .
* اعزام اکیپ های سیار تبلیغاتی در فصل بهار در عرصه های ملی و تماس مستقیم با گردشگران و توضیح و بیان اهمیت موهبت های طبیعی و راهنمایی آنان در چگونگی استفاده پایدار از طبیعت.
* توزیع بروشورهای تبلیغاتی زیست محیطی در بین مسافران و میهمانان طبیعت.
* توزیع کیسه زباله بین گردشگران جهت حفظ پاکیزگی عرصه های ملی.
*همکاری مستمر با اداره منابع طبیعی شهرستان و یگان حفاظت آن اداره در جهت جلوگیری از تخریب منابع طبیعی و پیگیری اعمال حاکمیت قانون و مقررات حفاظتی منابع طبیعی که گاهی به اصطکاک و تنش هم می انجامد!
* شرکت فعالانه انجمن در دیده بانی مداوم عرصه های ملی و مهار آتش سوزی های پیش آمده در آن.
*مراجعه ارکان انجمن به مسئولان محترم ادارات و نهادهای مختلف شهرستان و بیان مشکلات پیش روی انجمن و تقاضای کمک و مساعدت و مشارکت آنان در رفع معضلات.
* اولین همایش «کوهپیمایی خانوادگی، پیوند مهربانی با طبیعت» توسط انجمن در تاریخ ۸/۲/۱۳۹۱ در محل کوه تسیخه با حضور حدود ۸۰۰-۹۰۰ نفر از شهروندان طبیعت دوست و قبول زحمت صعود ارتفاع محل همایش توسط امام جمعه محترم فریدونشهر و نماینده محبوب مردم در مجلس شورای اسلامی ،مدیرکل محترم ستاد بحران استانداری اصفهان، نماینده محترم اداره کل منابع طبیعی استان اصفهان، فرماندار محترم فریدونشهر و چند تن از مسئولان محترم ادارات زیربط شهرستان، فرماندار محترم و مسئول محترم منابع طبیعی شهرستان چادگان، مسئول محترم اداره محیط زیست فریدن و همکاران و تنی چند از هموطنان طبیعت دوست مقیم شهرهای اصفهان و تهران برگزار شد. سخنرانی چند تن از مسئولان پیرامون اهمیت محیط زیست و حفظ منابع طبیعی تجدید شونده و قرائت مقالات اعضای انجمن و جلب توجه مدعوین در این خصوص نتایج ثمر بخشی داشت.
اگرچه تاکنون مبلغ ۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال هزینه برگزاری همایش به عنوان بدهکاری پرداخت نشده بر دوش ارکان انجمن سنگینی می‏کند.
* برگزاری نخستین مجمع عمومی با ۱۹۰ نفر اعضای ثبت نام شده و انتخاب اعضای هیئت مدیره انجمن در تاریخ ۷/۴/۱۳۹۱ با طی تشریفات قانونی و با حضور نماینده محترم فرمانداری فریدونشهر انجام و اعضای آن به شرح زیر انتخاب شدند:

۱- آقای سیف اله عظیمانی
۲- آقای نصرت اله تواضع
۳- آقای عزت اله قلانی
۴- آقای حامد رحیمی
۵- خانم نرگس طاروردی
۶- آقای غلامرضا خودسیانی
۷- آقای اسماعیل یوسلیانی
۸- آقای محمد میکلانی
۹- آقای علیرضا باتوانی
۱۰- آقای عباسعلی رحیمی(بازرس)
۱۱- آقای ابولقاسم باتوانی(بازرس)

جلسات اعضای هیئت مدیره انجمن، ۲ بار در ماه تشکیل و پیرامون مسایل پیش آمده گفتگو مینمایند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing