گزارش جلسه برگزاری همایش محیط زیست

بدنبال فراخوان انجمن پس از دیدار دو روزه مسئولان ارشد محیط زیست کشور و استان از محیط زیست شهرستان فریدونشهر، جلسه ی همایش «توانمندی ها و ظرفیت های محیط زیست شهرستان فریدونشهر و چالشهای پیش روی آن» با حضور فرماندار و چند تن از مسئولان محلی و گروههای مختلف مردم شهر و روستا در محل سالن اجتماعات ارشاد اسلامی فریدونشهر در زمان مقرر برگزار شد.

ابتدا آیاتی از قرآن مجید تلاوت و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، آقای محسن رحیمی مجری برنامه با بیان جملات زیبا و برخاسته از دل همراه با نمایش مناظر سحر انگیز طبیعت بام ایران(فریدونشهر) و درود و سلام به حاضرین به فضای مجلس حال و هوایی دلنشین و باصفا داد.

جناب آقای یسلیانی فرماندار محترم ضمن خوش آمدگویی به مهمانان و حاضرین در سالن، برخی از موهبت های خدادادی و منابع تجدید شونده در شهرستان را برشمرد و از شاخصه های بارز مردم این دیار سخنانی بیان داشت. وی در اهمیت محیط زیست محل اظهار داشت بیشترین پوشش گیاهی و جنگلی این منطقه به عنوان شش تنفسی استان نقش بسزایی دارد که مراقبت و حفاظت از آن ضرورت حتمی است. در ادامه ی سخنان خود خواستار سفر دکتر ابتکار معاونت رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به این شهرستان و مساعدت بیشتر ایشان و ارتقاء دفتر نمایندگی به اداره مجهز محیط زیست فریدونشهر شد.

قرائت شعری در وصف کره زمین توسط خانم النا توازهی از دیگر برنامه های این همایش بود.

در ادامه قرائت مقاله توسط نصرت اله تواضع درباره موضوع همایش انجام شد که  این مقاله را میتوانید از اینجا مطالعه نمایید.

گروه کودکان پیش دبستانی شاپرک به سرپرستی سرکار خانم طاروردی سرود «محیط زیست و هوای پاک» را برای میهمانان خواندند.

آنگاه مهندس درویش به ایراد سخن پرداخت. وی با اشاره به اهمیت محیط زیست و پتانسیل های موجود در فریدونشهر گفت: شما در نگین سبزی از طبیعت ایران قرار گرفته اید که منحصر بفرد است و قدر این نعمت بزرگی را که در اختیار دارید بدانید. لذا مراقب بیشتری لازم است تا محیط زیست سرسبز شما در آینده دچار لکنت و مشکل نشود. دو روز است در منطقه هستم، از مهربانی مدیران ارشد تا مردم شهر و روستا و از مهمان نوازی شان خاطراتی فراموش نشدنی دارم. بدنبال آن با پخش عکس و اسلایدها مطالب آموزنده و ارزشمندی را درباره محیط زیست و مزایای برخی از گونه های جانوری و لزوم مهربانی با موجوداتی دیگر را برای مردم تشریح کرد که مورد تشویق و استقبال قرار گرفت.

سپس دکتر کهرم پشت تریبون مستقر شد که با استقبال پرشور حاضرین مواجه گردید، وی با توصیف زیبای طبیعت فریدونشهر گفت: دو روز است که به بهشت فریدونشهر آمده ام، دقیقه ای از وقت را هدر ندادم، همه جا را دیدیم، صدای پای آب، صدای آبشار، رودخانه، چشمه و آبهای روان. این همه آب برای کسی که از گوشه خشک ایران آمده است غیر قابل تصور است که در این گوشه بهشت آسا اینقدر آب داشته باشد.

فریدونشهری ها! شما میخواهید اینها را از دست بدهید؟ همانطوری که ما چنارستان ها را از دست دادیم؟ حاشا و کلا! شما نمیگذارید این بهشت خشک شود. به آن ترتیبی که تنظیم شده میخواهند آبها را منتقل کنند. اینهمه آبشار، اینهمه رودخانه و چشمه، اینهمه درخت و پوشش سبز، رنگ دلخواه خدا از بین خواهد رفت.

امروز صبح و دیروز از وجود غبار و ریزگردها تعجب کردم، یک حقیقت علمی را برایتان بگویم؟ هر هکتار از جنگل در سال ۷ تن ریزگرد را میبلعد. در صورت خشکیدن جنگل و درخت ها چه بر سر فریدونشهر زیبا خواهد آمد؟

فرزندان شما لایق آن هستند از همان فضای سبزی استفاده کنند که شما استفاده میکنید. فرزندان شما حق دارند صدای پای آب و زمزمه آبشار را بشنوند. انتقال آب همه جا اتفاق افتاده، چگونگی آن مهم است! دقت کنیم به نحوی آب را منتقل کنیم که یک قطره از وجود نازنینش قطع نشود!

در استرالیا تابلویی دیدم که نوشته شده بود: «اگر حتی در کنار رودخانه زندگی میکنید، یک قطره آب آن را هدر ندهید.» فکر میکنید گفته ی کدام فیلسوفی است؟ پای آن تابلو نوشته شده بود: محمد رسول الله!

ما بهترین اعتقادات و بهترین رهبران دینی را داریم، چرا از آنها استفاده نمیکنیم؟

دیروز در فرمانداری از بیانات با ارزش زیست محیطی امام جمعه تعجب کردم و تا زمانی که این امام جمعه این چنین فرماندار و این مردم با این انجمن اینچنین در خدمت محیط زیست و ارزشهای آن ایستاده اند من برای محیط زیست فریدونشهر نگرانی ندارم.

پایان بخش برنامه سخنان آقای بهروز اصلانی عضو شورای شهر و شهرستان بود که با تشکر از حضور مهمانان در همایش گفت:

دغدغه ی بزرگ ما  نحوه ی انتقال آب در بحث محیط زیست می باشد که اینجا به صورت کمرنگ مطرح شد. لازم می دانم بار دیگر مطرح کنم، زیرا ما نگران هستیم و بیان نگرانی حق ماست. نحوه ی انتقال آب مهم است، قبلا انتقالی اینجا رخ داد که بیش از ۵۳ مزرعه خشک شد. شاهانکوه با آن عظمت تولید ۲ میلیارد متر مکعب آب  در سال، اگر دقت کامل و کارشناسی اصولی نشود خسارات جبران ناپذیری وارد میشود. ما نگران این کوه سخاوتمند هستیم، زیرا همانند گاو شیردهی است که باید برای استفاده از شیر آن را دوشید، نه اینکه به شکم اش خنجر بزنید.

در ادامه تصاویری از این همایش را مشاهده کنید:

DSC_8682

DSC_8714

DSC_8731

DSC_8759

DSC_8783

DSC_8785

DSC_8788

DSC_8810

DSC_8819

DSC_8829

نویسنده: ن.تواضع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing