آب گنجینه ی دیروز، ثروت امروز، رویای فردا…

صدها سال بود مردم شهرستان فریدونشهر اعم از شهری(اگر شهری باشد، زیرا فریدونشهر روستایی است بزرگ) و روستایی در پس حصار قله های سر به فلک کشیده و شرایط سخت کوهستان با زمستان های طاقت فرسا، زندگی محدود خود را در بستری از محرومیتها می گذراندند و تنها سرمایه و عامل پایداری زندگی شان طبیعت و محیط زیست ویژه و استفاده از موهبت های خدادادی آن بود.

تا اینکه در دهه های اخیر شروع پروژه های انتقال آب حوضه ای و وعده و وعیدهای آنچنانی مبنی بر توسعه ی اقتصادی و ایجاد اشتغال بیشتر در اثر اجرای پروژه ها و بهبود وضع زندگی مردم و … را نوید میدادند. ولی واقعیت موجود بیانگر تشدید محرومیت، افزایش مهاجرت و تسریع در کاهش جمعیت شهری و روستایی است، زیرا سرمایه اولیه آنها آب کشاورزی به شدت کاهش یافته و دامداری و تولید علوفه … مرتع و محیط زیست نیز صدمات جبران ناپذیری را متحمل شده است.

درپی خشکاندن چشمه ها و قنات ها، مردم مجبورند آب قطع شده خودشان را تانکری ۴۰۰۰۰۰ ریال از آب منطقه ای خریداری و به مصرف باغات خود برسانند. از سویی دیگر بسیاری از روستاهای منطقه با تانکر، آب آشامیدنی دریافت میکنند. اندکی پایین تر شهر داران و بسیاری از روستاهای فریدن آب آلوده به نیترات مصرف میکنند! با کدام ضابطه و قانونی رواست مردمی که خود روی خزانه عظیم آب زندگی می نمایند، اینچنین در مضیقه آب آشامیدنی و تنگنای شدید آب کشاورزی خودشان باشند؟

چرا مردم این محل باید تاوان سوء مدیریت و ندانم کاریِ مدیران قبلی را به بهایی اینچنین گزاف بپردازند؟

 

گُنه کرد در بلخ آهنگری

به شوشتر زدند گردن مسگری

 

حق آبه‌ی مصوب ۴۵۰ لیتر در ثانیه ۵۳ مزرعه فریدونشهر چرا همه ساله به تعویق می افتد و اجرایی نمیشود؟ مگر نه این است که (چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است).

جناب آقای محمدعلی اسفنانی نماینده محترم مردم شهرستانهای فریدن، فریدونشهر، چادگان و بوئین و میاندشت، پیرامون تهدیدات پیش روی طبیعت و محیط زیست شهرستان فریدونشهر مطالبی ارزشمند و هشدار دهنده بیان نموده اند که زبان گویای مردم منطقه و نوید بخش بیان جدی مشکلات چندین ساله و انتقال آن به مقامات بالاتر و جلوگیری از تخریب سرمایه ی پایدار حوزه کاری ایشان است. ضمن استقبال از آن در اینجا میخوانید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing