چهارشنبه سوری و سلامت جامعه و محیط زیست

چهارشنبه سوری و سلامت جامعه و محیط زیست

چهارشنبه سوری از آئین های باستانی ایرانیان می باشد که پس از غروب آفتاب و آغاز واپسین شب چهارشنبه هر سال با افروختن آتش طبیعی (بوته و یا هیزم) به تماشای شعله های زیبا و مفید آن (شاخه های تاک) می نشستند و با توزیع آجیل و شیرینی در میان مردم و بیان آروزهای خوب و جملات نیک و امیدوار کننده و شادی بخش به استقبال سال نو می رفتند.

افروختن آتش با بوته گوَن و یا هیزم (صندوقهای چوبی میوه و یا ضایعات نجاری های و چوب بری ها) بدون آلودگی فضا انجام می گیرد و می توان دقایقی یا ساعتی شاد بود و همه با خاطرات خوش محل را ترک نمایند. حفظ و تداوم سنت های شادی بخش و بدون هزینه برای جامعه لازم و شایسته است.

خوشبختانه در شهر ما فضای غالب جامعه همسوی با موارد مثبت فوق می باشد و ضرورت دارد از واردات و تقلید ناهنجاری های بعمل آمده در شهرهای بزرگ درمیان خودمان از طریق خانواده و مدارس با گفتگوی با جوانان جلوگیری و مراقبت نماییم.

اما آنچه ناخوشایند و نگران کننده است تبدیل این سنت دیرینه به نوعی ترویج خشونت در بسیاری از شهرهای بزرگ و استحاله چهارشنبه سوری به چهارشنبه سوزی است! استفاده از مواد آتش زا و منفجره علاوه بر آلودگی صوتی، شهروندان بیگناه را هدف صدمات و خسارات گاهی جبران ناپذیر می نماید که بسیار تاسف بار و نگران کننده است.

از سوی دیگر آتش افروختن با مواد نفتی و پلاستیکی بویژه لاستیک ماشین در روستاها متداول شده است. دیروز اوایل شب، هنگام عبور از روستای بیجگرد (فریدونشهر) شاهد بودم که ابر سیاهی بخش بزرگی از فضای روستا را پوشانده بود که ناشی از سوختن تعدادی لاستیک کامیون و تراکتور بود! صبح روز بعد موقع عبور مجدد از روستای مذکور آثار باقیمانده از آتش افروزی شب هنوز دود می کرد و بوی ناخوشایند در هوای بیجگرد مشام رهگذران را می آزرد.

این قبیل آتش افروزی ها فضای محل را به شدت مسموم کننده می نماید زیرا ذرات دوده ی معلق در هوا و تنفس هوای آلوده به دوده و کربن و گوگرد، سمی خطرناک برای ساکنان محل و حتی دیگر موجودات زنده منتشر می کند و موجب آلودگی محیط زیست اطراف روستا و حتی زمینهای زراعی و در نهایت موجب خسارت طولانی مدت جو زمین و منطقه می گردد.

با اندکی تفکر و اندیشه در پیامدهای بسیار زیان آور آن مانع اینگونه آتش افروزهای ناسالم شویم.

ن.ت.

IMG_1248

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing