روز درختکاری و هفته منابع طبیعی گرامی باد!

۱۵ اسفند روز درختکاری و اولین روز هفته گرامیداشت  منابع  طبیعی است. مراسم رسمی جشن درختکاری و اهمیت منابع طبیعی طبق روال همه ساله در اداره کل منابع طبیعی اصفهان و ادارات تابعه در شهرستانها برگزارمیشود، اگرچه تشکیل این قبیل مراسم و یادآوری مطالب مربوط به آن ظاهرا خوب بنظر می رسد و تداوم آن لازم می باشد. همانطوریکه سخنرانان در این جلسات در مدح و اهمیت درخت و طبیعت داد سخنها می دهند و شنوندگان نیز با ظاهری مشتاق گوش فرا میدارند تا جلسه تمام شود، پس از آن تقریبا همه چیز به فراموشی سپرده می شود! و تا سال دیگر …! باورتان نمی شود، آمار تعداد نهال های توزیع شده و غرس شده ی چند سال اخیر را در این محل جمع بزنید، متوجه می شوید که سرتاسر عرصه طبیعی شهرستان باید پوشیده از درختان سرسبز باشد!

ولی در واقع چنین نیست، چرا؟ چون هر دو سوی قضیه هم سخنرانان و هم مخاطبان اصل موضوع را باور ندارند، در حد موضوع انشای دبستانی مطلبی خوانده میشود و بقیه هم موقتا گوش می دهند… و تمام، نشستند و گفتند و برخاستند.

و چه خوش و زیبا بود اگر همگان با تفکر آینده نگری ضرورت و اهمیت نقش درخت و منابع طبیعی را عمیقا درک کرده و در وجودمان نهادینه میشد و پس از درختکاری به فردای آن که حفظ و مراقبت از نهال غرس شده یا عرصه طبیعی است اهمیت بیشتری میدادیم، به امید آن روز.

IMG_0007

و اما در حاشیه روزهای مذکور انجمن با مساعدت آموزش و پرورش شهرستان فریدونشهر و غنیمت شمردن فرصت، توانست جلساتی هرچند کوتاه مدت در تعدادی از مدارس شهر برگزار و دریچه ای کوچک رو بسوی منابع تجدید شونده موجود در شهرستان برای دانش آموزان گشوده و نقش با اهمیت هر یک از منابع: آب، خاک، جنگل و پوشش گیاهی را با مخاطبان و مدیران فردای جامعه در میان بگذارد و با آنان وارد گفتگو شود.

به امید برجسته شدن ارزش منابع طبیعی و مشارکت و احساس مسئولیت همگان در حفظ و نگهداری آن.

ن.ت.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing