گزارش پاکسازی آبشار پونه زار فریدونشهر

روز ۵ مهر برابر با ۲۷ سپتامبر روز جهانی گردشگری با شعار”گردشگری و آب،حفاظت از آینده مشترک” از سوی سازمان ملل متحد تعیین شده است،هر چند با یک هفته تاخیر، انجمن دوستداران طبیعت فریدونشهر به منظور جلب توجه عموم به مسائل و مشکلات ناشی از گردشگری کنترل نشده و برجسته نمودن پیامد آلودگی گردشگری در طبیعت جنگل حاشیه رودخانه ها و چشمه سارهای کوهستان از جمله آبشار قبلا زیبا و باصفای فریدونشهر،با برنامه ریزی و فراخوان برای پاکسازی آبشار مذکور از اعضای خود و دیگر شهروندان دعوت به پاکسازی مشارکتی نمود.
روز موعود جمعه ۱۲/۷/۱۳۹۲ تعداد قابل توجهی از مردان و زنان فعال در زمینه زیست محیطی فریدونشهر و از اقشار مختلف،پزشک،مهندس،کارمند،کارگر و پیشه ور و دانش آموز و دانشجو و با حضور جوامع محلی،دو تن از اعضای فعال شورای اسلامی شهر- مدیر عامل تعاونی های دهیاری و دهیاران- نماینده بخشدار- یگان حفاظت منابع طبیعی و محیط زیست- امدادگران هلال احمر و رئیس اتحادیه اصناف فریدونشهر و … با تلاش مجدانه و درخور ستایش همه با هم از ابتدای روز،آبشار پونه زار و حاشیه آن را پاکسازی و زباله ها: کیسه و سفره پلاستیکی،بطری های نوشابه،لیوان یکبارمصرف و دیگر پسماند های تجزیه ناپذیر در طبیعت را جمع نمودند،حتی چند نفر از جوانان کوهنورد با برپایی کارگاه فرود و صعود ناپاکی های دیواره ی آبشار را پاکسازی و همه ی زشتی ها و نازیبائی های به یادگار مانده از گردشگران مصرف گرا و بی مسئولیت را از محل زدودند و زیبایی طبیعت را درخشان تر نمودند.
حدود ساعت ۱۱ صبح کیسه های بزرگ و مملو از زباله را (۱۲۰-۱۱۰عدد) تا توقف گاه ماشینها بالا بردند،حجم یک دستگاه کامیون مخصوص حمل زباله و یک دستگاه وانت نیسان پسماند ها را روانه محل دفن زباله شهر نمودند.
قطعا حجم آلودگی بجا مانده چندین برابر مقدار زباله جمع آوری شده بوده است که بخش اعظم آن از طریق آب و باد دور شده است و بخشی نیز یقینن توسط گردشگران فهیم وآگاه گردآوری و به محل مربوطه انتقال داده شده است.
روی سخن با آن عده قلیل مسافرانی است که موجب آلایندگی و تخریب طبیعت و محیط زیست میشوند و هرکجا میروند آلودگی و نکبت از خود بجای میگذارند آیا هنر دیگری ندارند؟ و چه زیباست آنچه باعث آلودگی میشود در طبیعت جا نگذارند.
انجمن دوستداران طبیعت شهرستان فریدونشهر از مساعدت و صمیمیت و تلاش صادقانه همه ی مردم خوب و فهیم شرکت کننده در برنامه قدردانی نموده در برابر روح بزرگ و شخصیت والای یکایک شما سرتعظیم فرود می آوریم،همیشه شاد و سربلند باشید. ن.ت

IMG_3898

IMG_3895

IMG_3857

IMG_0166

IMG_3944

2 دیدگاه درباره “گزارش پاکسازی آبشار پونه زار فریدونشهر

  1. با توجه به گذشت یکسال از این اقدام قابل تقدیر اعضای انجمن و مردم فهیم شهر، لطفا از گردشگاه پونه زار پس از این مدت گزارشی تهیه کنید تا سهم مشارکت مردم و گردشگران را ببینیم.
    بیشتر از این منظر خواهان گزارش هستم که ببینم متولیان چقدر در حفظ و نگهداری و آموزش کوشا بوده اند و زحمت شما را قدر دانسته اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing