روز درختکاری و قلع و قمع درختان!

دریافت خبر ناگوارقطع درختان کهنسال روستای خویگان علیا نه تنها همه سبز اندیشان و دردمندان مسائل زیست محیطی را نگران و ناراحت نموده بلکه علامت سوال بزرگی در مقابل افکار مردم عادی قرار گرفت که علیرغم هشدارهای قبلی به دهیار محترم آن روستا و مکاتبه انجمن دوستداران طبیعت با بخشدار محترم مرکزی در خصوص بررسی همه جانبه امر،برای جلوگیری از قطع درختان مذکور، کدام ضرورت و اجباری در پیش بود که دهیار و شورای اسلامی محل در یک اقدام نسنجیده به بهانه تعریض جاده درختان بسیاری را قطع نمایند؟

IMG_0675

آیا مکاتبه انجمن موجب این همه عجله و دستپاچگی شد؟تا فرصتی برای مذاکره و مشورت نباشد و با اجرایی کردن افکار مخرب و ویرانگر،دیگران را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند؟!!
آن هم در روزهائیکه کشور ما از راس هرم حکومتی گرفته تا پائین ترین سطوح آن روز درختکاری و هفته منابع طبیعی را جشن گرفته و همه مسئولان با توصیه و اقدامات نمادین درختکاری را بین آحاد مردم تشویق و ترویج می نمایند،آیا قطع ۵۰-۴۰ اصله درخت تنومند در کنار خیابان روستا یک نوع بدسلیقگی تعجب آور نیست؟
بررسی محل نشان میدهد که خردمندانه تر این بود با تعامل و مشورت و استعانت از خیرین و نیک اندیشان و جلب نظر اهالی برای کسب رضایت و توافق با مالک زمین همجوار،میشد باریکه ای از زمین سمت شرقی درختان را خریداری و جاده ای بلوار مانند و بدون صدمه زدن به درختان احداث و بر زیبایی روستا نیز افزود!

IMG_0677

حال که دهیار و شورای اسلامی روستای خویگان در قلع و قمع درختان قدیمی دست پر قدرتی دارند،آیا بهتر نبود در طی ماهها و شاید سالها چند متر آن طرف تر نگاه میکردند و محیط آلوده حاشیه روستا به زباله چند ساله و منظره مشمئز کننده ی آن را می دیدند و فکری برای آن میکردند؟ کاش ۱۰درصد شتابزدگی بالا را در محو زباله های روستا و عرصه کشاورزی آن شاهد باشیم.
در پایان یادم آمد از یک باور قدیمی که گفته اند:
(درخت افکن بود کم زندگانی)
نویسنده:نصرت اله تواضع

IMG_0684

IMG_0685

2 دیدگاه درباره “روز درختکاری و قلع و قمع درختان!

  1. با سلام
    مریم لاوی هستم. در حال نوشتن مطلبی در باب معرفی فریدونشهر برای ضمیمه روزنامه دنیای اقتصاد با عنوان آخر هفته هستم. موضوع این ضمیمه گردشگری است. خوشحالم که انجمن شما در حوزه طبیعت فعال هست. قصد دارم در مطلبی که می نویسم به معرفی آبشار پونه زار، دشت لاله های واژگون، چشمه لنگان، تنگ حنا، آبشار پشندگان، چشمه تنگوله، عار گوگان، جوب دختر، غار اشکاف تله، کوه پیرهشتاد، غار کلبیس کب و کوه تسیخه بپردازم. درخواستی که از شما دارم این هست که در صورتی که عکس با کیفیت خوب از هر کدام از این آثار طبیعی یا آثار تاریخی این شهرستان که ذکر نکردم (نظیر کلیساها) دارید به همراه نحوه دسترسی به این نقاط برای من ارسال بفرمایید. عکس ها با نام عکاس شما در مجله به چاپ خواهد رسید. پیشاپیش از همکاری شما سپاسگزارم.

    • هموطن گرامی خانم مریم لاوی
      از نوجه شما به این تارنما خوشحال و سپاسگزاریم و بابت تاخیر در پاسخ پوزش ما را بپذیرید. سعی میکنیم به درخواست های شما در کوتاهترین مدت پاسخ دهیم، موفق باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing