نخستین اعلامیه انجمن

بسم رب الفلق

بنام آفریننده روشنایی خالق کوهها و دریاها و رویاننده گلها و جنگلها

هموطن عزیز:
با خوش‏آمد و استقبال، مقدم و حضور مهربان شما را در طبیعت زیبای فریدونشهر گرامی می‏داریم، مشاهده خواهید نمود که آفریدگار مهربان، چشم نوازترین گل‏ها و سرسبزترین گیاهان معطر و مفید را همراه با بوته‏ های خوش رایحه و درختان جنگلی زیبا با چشمه‏ های آب زلال و گوارا و پرندگان خوش آواز با کوههای سربفلک کشیده و قله‏ های پوشیده از برف، که در عین زیبایی، جلوه‏ای از الطاف خداوندی است را بما عطا نموده است.
حال که طبیعت با مناظر زیبا و دلنشین با فرش زمردین خود پذیرای وجود مهربان شماست و آنچه را دارد در طبق اخلاص نهاده برای ثبت لحظات شیرین و شورانگیز زندگی‏تان سخاوتمندانه میزبانی میکند تا مسافرت شما در دل طبیعت یادآور خاطری خوش و فراموش نشدنی باشد.
پس بیایید همه با هم قدر این نعمت خدادادی را بدانیم و با طبیعت دوست باشیم!
دست تمنا و نیاز بسوی شما داریم تا ما را در حفظ، نگهداری و مراقبت و حتی احیای طبیعت یاری‏مان نمایید. با اطمینان از مساعدت شما و باور به مشارکت مهربان‏تان در این امر، مواردی را ذیلا اعلام می‏داریم:
۱- از پایمال کردن گلها و گیاهان اکیدا خودداری کنیم.
۲- از کندن ریشه و پیاز گیاهان در فصل بهار (مخصوصا موسیر و …) جلوگیری کنیم.
۳- کودکان و همراهان خود را آموزش بدهیم که گلها و بوته‏ ها در طبیعت زیباترند تا در گلدان شیشه‏ای!
۴- لاله واژگون از گونه ‏های کمیاب جهانی و مخصوص ایران و از جمله زاگرس است، در حفظ و نگهداری و جلوگیری از آسیب رساندن به آن صمیمانه کوشا باشیم!
۵- با استفاده بهینه از طبیعت آنچه را خود نیاز داریم بصورت پایدار از آن بهره‏گیری کنیم.

۶- از آلودن محیط طبیعی به زباله بازیافت نشدنی و مواد نفتی و … اکیدا ممانعت بعمل آوریم.
۷- گاهی مشاهده میشود که مسافرانی با ظاهری متمدن و آراسته و با اتومبیل مدرن هنگام پیاده شدن در طبیعت ابزار و ادوات دوران مفرغ را از ماشین آخرین مدل خود برداشته و دسته‏ جمعی با تیشه و کلنگ و نیزه بحالت غارت قبیله ای به طبیعت هجوم می آورند.
تصویر صحنه فوق نه تنها برای هر شهروند متمدن و آگاه ناخوشایند بلکه غیرقابل توجیه است. آرزو داریم هیچگاه شاهد چنین مناظری در طبیعت نباشیم!
۸- از کار بسیار خطرناک و زیان آور پرتاب و غلطاندن سنگ در سطح شیبدار موکدا پرهیز نماییم.
۹- هنگام افروختن آتش در طبیعت مراقب گسترش احتمالی آن بوده و موقع ترک محل مورد استفاده حتما از خاموش شدن آتش مطمئن باشیم!
۱۰- از مجریان طرحهای عمرانی بویژه جاده ‏سازی استدعای عاجزانه داریم از انجام راهسازی بدون مطالعه و کارشناسی زیست‏ محیطی خودداری نموده، وفق قوانین و مقررات مربوطه عمل نمایند تا موجب تخریب مراتع و فرسایش وحشتناک خاک و انهدام غم انگیز درختان جنگلی را فراهم ننمایند.
۱۱- از متولیان امور و دستگاههای ذیربط مخصوصا اداره محترم منابع طبیعی و آب‏خیزداری شهرستان فریدونشهر تقاضا داریم، با توجه به فعالیت مجدانه در امر حفاظت از مراتع و جنگلها، بیش از پیش و با عزمی راسخ‏تر از گذشته با تلاش و پیگیری مداوم بویژه در مورد بند ۱۰ این نامه نظارت و مراقبت بیشتری بعمل آورند.
۱۲- از عموم اهالی محترم شهر و روستاهای شهرستان فریدونشهر و دیگر هموطنان درخواست می‏نماییم با همت و مساعدت خود در اجرای موارد فوق این انجمن را یاری نموده با راهنمایی و اعلام نقطه نظرات سازنده خویش ما را بهره‏مند سازند تا بتوانیم این سرمایه همگانی (طبیعت زیبا) را حفظ و پایدارتر از گذشته برای نسل‏های آینده این مرز و بوم امانتداری کنیم.

انجمن دوستداران طبیعت شهرستان فریدونشهر
فروردین ماه ۱۳۹۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing