ویرانی محیط زیست انسانی و تخریب ارزشهای بومی-۱

ویرانی محیط زیست انسانی و تخریب ارزشهای بومی

خودرو محوری و سرسپردگی به رفت و آمد آدمهای سواره و بی توجهی به حقوق طبیعی انسان پیاده، یکی از آفت های چیدمان شهری است که با انکار هویت و دانش بومی به یک تفکر الگوی توسعه ی تقلیدی یا بهتر است بگوییم #ناتوسعه ناشی از گسست فرهنگی و باورهای بومی و جایگزین کردن عناصری در مبلمان شهری که هیچ تعلق خاطری برای شهروندان ندارد حاکم بر مدیریت شهرمان جریان دارد!

در آموزه های آداب معاشرت قدیمی و مذهبی مان آمده است که سواره باید هنگام عبور از مقابل پیادگان آغاز به سلام نماید!

 اهمیت فضاهای پیاده رو در شهر علاوه بر کاهش آلودگی ناشی از حرکت ماشین سبب دیدار بیشتر انسانها با همدیگر و گسترش مهربانی و فزونی روابط عاطفی و تبادل افکار و انسجام بیشتر جامعه خواهد بود.  تفاوت شهر با پارکینگ عمومی و اتوبان و پل های چند طبقه به اعتبار رفت و شد انسانها در خیابانها و کوچه ها و هویت بخشیدن به آن می باشد.

حدود پنجاه سال قبل با اجرای توسعه معابر، خانه های زیادی خریداری و برچیده شد و تنها پارک موجود در مرکز فریدون شهر، سه ضلعی تقاطع خیابان امام و ولی عصر و پله های معروف ارتباطی خیابان امام و میدان حسینیه در ضلع شرقی پارک مذکور با لحاظ کردن بوم شناسی، هرز آب چند صد ساله موجود را بصورت آبنمای بین دو ردیف پله برقرار و احداث نمودند.

 اهمیت این هرز آب در آن بود که هنگام سیل آبی شدن شرایط و آب گرفتگی معابر، آبهای اضافی خیابان امام را به درون رودخانه مجاور خیابان ولی عصر تخلیه می نمود و مخاطرات تهدید کننده، منازل و مغازه ها را برطرف می کرد! حدود دو سال قبل مدیران شهرمان با خیال توسعه و سازندگی اما زیان بار، بخش قابل توجهی از پارک مذکور را تخریب، درختان تنومند آن را قطع و ابزار و ادوات ورزشی نصب شده در آن را قلع و قمع، دو ردیف پله های عابر پیاده را محو، هرز آب با اهمیت آن را حذف، تا بجای همه ی این زیرساخت های مفید شهری آسفالت بریزند و پیاده رو ارتباطی را به ماشین رو در سطح شیب دار و خطرناک بویژه هنگام یخبندان تبدیل نمایند!! آیا این کار پیش درآمد همان تهاجم فرهنگی که ده ها سال است ما را از آن می ترسانند نیست؟! اگر چه این موضوع در نامه ای اعتراضی سال ۹۴ از سوی ساکنان محله به شهرداری محترم اعلام گردید ولی تاکنون هیچ پاسخی داده نشده است. با شعری از خواجه شیراز سخن امروز را به پایان می بریم:

بارها گفته ام و بار دگر می گویم

که من گمشده این ره نه به خود می پویم

در پس آینه طوطی صفتم داشته اند

آنچه استاد ازل گفت بگو، می گویم

IMG_8642 IMG_8643

وقتی مدیریت غلط ناشی از بی‌تدبیری در شهر حکمرانی میکند، طبیعت به کمک می‌آید و با افشای نامدیریتی‌ها پته‌ها را روی آب میریزد!! اینجا قدیمی ترین پارک فریدون شهر و پله های حذف شده بین خیابان امام و میدان حسینیه است.

image

image

 image

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing