مرثیه ای برای درخت!

در اسفند سال ۱۳۳۱ در ایران از ۱۵ تا ۲۲ اسفندماه هفته منابع طبیعی و ۱۵ اسفند هر سال روز درختکاری نامگذاری شده است.

امام صادق علیه السلام: کشت کنید و درخت بنشانید، بخدا قسم آدمیان کاری برتر و پاک تر از این نکرده اند.

درخت یعنی اکسبژن، یعنی آب، یعنی رودخانه، یعنی غذا، یعنی زندگی. از فوابد درخت کنترل آبهای سطحی و هدایت آن به زمین و تغذیه آبخوان ها، جلوگیری از جاری شدن سیل و خسارت آن، کاهش فرسایش خاک، تولید اکسیژن و جذب گاز کربنیک و تصفیه و تلطیف هوا، جذب گرد و غبار و ریزگردها و دیگر آلاینده های موجود در هوا و بالاخره تأمین غذا و نیازهای زیستمندان وابسته به خود.

همه ساله روز درختکاری از عالی ترین مقام مملکتی و وزیران و مدیران و مسئولان و تشکل های گوناگون با کاشتن نهال این روز را گرامی میدارند! اما پس از کاشتن درختان متولیان هیچگونه مسئولیتی را برای مراقبت نهال های کاشته شده برای خود متصور نیستند و بغیر از روز درختکاری که بصورت نمادین اقدام به غرس نهال میشود روز بعد مقوله از اذهان پاک و کمتر کسی به فکر درخت می باشد.

اگر به جمع بندی آمار چند دهه اخیر نهال کاری دقت شود قطعاً باید مساحتی فراتر از کشورمان را به جنگل سرسبز تبدیل کرده باشیم!

و اما با صنعتی شدن و شهرنشینی و پیامدهای بارگذاری شتابان بر منابع طبیعی و جنگل ها روند تخریب فزاینده آنچنان غم انگیز است که به موجب آمار اعلام شده وسعت ۱۸ میلیون هکتاری این جنگل ها به ۴٫۲ میلیون هکتار کاهش یافته است. هفته گذشته زیرنویس شبکه خبری اعلام نمود در سال ۱۳۲۵ پهنه ی جنگل های زاگرس بیش از ۱۳ میلیون هکتار بوده و اکنون به حدود ۵ میلیون هکتار تقلیل یافته است.

سد سازان و راهسازان نقش مهمی در نابودی جنگل ها و مراتع و منابع طبیعی ایران داشته اند و همچنان یکه تاز میدان تخریب و ویرانیِ عرصه های ملی می باشند!

کف تراشی جنگل ها و فروش زمین و ویلاسازی و دست درازی های ثروت اندوزان پول محور و سیری ناپذیر، زیستگاه های حیات وحش و دیگر گونه های زیستی را به کام مرگ کشانده اند.

در همین شهرستان دور افتاده مان(فریدون شهر) تهدیدات نابود کننده منابع طبیعی اعم از جنگل و مرتع و آب و خاک و حیات وحش در دهه های اخیر شدت بیشتری یافته است،بویژه پس از اجرای طرح های انتقال آب حوضه ای و سد سازی و پیامدهای فاجعه بار آن بر پهنه های طبیعی و زندگی پایدار محلی چون زخمی عمیق و کاری نمایان است.

اگرچه بر اثر تحولات رخ داده و کاهش چشمگیر آب، کشاورزان با اندک آب باقی مانده به احداث باغ و درخنکاری روی آورده اند اما با توجه به درختان قطع شده در سالهای اخیر کارنامه ی قابل قبول درختکاری و افزایش آمار آنها نداریم.

ضروری است با تکیه بر قوانین موجود و رهنمودهای مقام معظم رهبری در امر جرم انگاری تخریب محیط زیست، در مقابل درخت افکنان و نابودکنندگان پهنه های ملّی ایستادگی و آنان را وادار به تمکین از قانون بنماییم.

 

روز درختکاری و هفته منابع طبیعی بر همه نیک اندیشان و آبادگران راستین سرسبزی پهنه های میهن مان مبارک باد.

 

ن.تواضع

 

ghohestejan012 IMG_1771 unnamed IMG_1800

 

ghohestejan007

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing