با هم بسوی هوای پاک

76f1df37da80424359614f10a6abd1f7

 

155540_749

 

بحران آلودگی هوا سالهاست گریبانگیر شهرهای بزرگ جهان شده است. تهران با قدمتی حدود ۶۰ سال تاکنون با این مشکل روبروست و دیگر شهرهای صنعتی شده همانند اصفهان- اراک- تبریز- اهواز- شیراز و … اندکی دیرتر از تهران دچار این دشواری شده اند و با روند روبه شتابان بارگذاری بیش از توان اکولوژیک بر روی طبیعت و افزایش روز افزون آلاینده ها و پیامدهای مرگ بار آن مسئولان را بفکر چاره اندیشی وا داشت تا برای کاستن از سرعت آلودگی با آگاهی بخشی هر چند ناقص و مقطعی در بین گروههای مختلف مردم ایجاد حساسیت کند و راهکاری ارایه شود تا اینکه در سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دیماه را بعنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمودند: اگر چه بیش از ۲۰ سال است گروههای علاقمند به پاکی هوا در قالب NGO ها و ادارات و شرکتهای دولتی و عمومی برای ایجاد هماهنگی و برجسته نمودن مسئله هر سال با برگزاری مراسم نمادین در این روز و اطلاع رسانی های عمومی هشدارهای لازم رابه مدیران و مسئولان اعلام می دارند. شوربختانه واقعیت عینی نشان می دهد در این مقوله طی ۲۰ سال نه تنها گره ای از کار گشوده نشده بلکه بجای پیشرفت و حل مسئله در مهلکه فرو رفته ایم!!

آمار درگذشتگان بهشت زهرای تهران نشان میدهد مرگ و میر روزهایی که آلودگی هوا بسیار بالاست ۵۰ نفر به میانگین متوفیات اضافه می شود. یعنی آلودگی هوا همانند قاتلی خاموش سایه مرگبار خود را بر فراز کلان شهرهای مان گسترده و جان انسانها و دیگر زیستمندان را به طرز خطرناکی تهدید می نماید. محمد حقانی رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران: سالانه ۵۸۰۰ نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران می میرند. بطوریکه برای همگان روشن شده است عمده ترین عامل آلودگی هوای شهرها رفت و آمد خوردورها و مصرف سوختهای فسیلی است، اما بجای کاهش خودروها و ساماندهی وسایل نقلیه عمومی به کارخانجات تولید خوردرو برای رونق بازارشان وام های کلان می دهند. بموجب آمار گزارش شده شرکت رنو (سایپا) در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱۱۰ % رشد نرخ فروش خودرو داشته است!! حال انتظار داریم آلودگی هوا کاهش پیدا کند.

1394102916013629111869110

ابتدایی ترین حق هر شهروند حق طبیعی نفس کشیدن و تنفس هوای پاک است که نسبت به بزرگ و کوچک بودن شهرها، این حق مردم پایمال می شود. اگر چه در اصل ۵۰ ام قانون اساسی و فرمان ۱۵ ماده ای مقام معظم رهبری درخصوص سیاستها کلی محیط زیست و جرم انگاری تخریب آن و طبق ماده ۱۱۳ منشور حقوق شهروندی دکتر حسن روحانی- ریاست محترم جمهوری، اما چه کنیم که بی تفاوتی ما مردم باعث تشدید همه مشکلاتی شده که در تمام رشته های زندگی رسوخ کرده و حیران و سرگردان همه در انتظار دیگری هستیم تا بجای ما در قبال قانون گریزی ها و تخلفات جاری اقدام کند و ما تماشاگر آن باشیم. خوب دقت کنیم در قانون و فرامین اشاره شده در بالا از سوی عالیترین مقامات مملکتی و اجرایی بر این حق مسلم با صراحت کامل تاکید و در طبق اخلاص به شهروندان ابلاغ شده (پیامک حقوق شهروندی ریاست جمهوری) بنابراین هیچ توجیهی برای سکوت رضایتمندانه در برابر تهدیدکنندگان بستر زندگی و مخربان محیط زیست و مملکت پذیرفتنی نیست! باید از روحیه خوابزدگی و عافیت طلبی بیرون شد و با مطالبه گری و جلوگیری از تضییع حقوق خود به قانون شکنان نه تنها اعتراض نموده بلکه فریاد زد و به وظیفه قانونی که اصل ۵۰ ام قانون اساسی که حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی اعلام نموده است عمل کنیم. از سوی دیگر ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی مسئله آلودگی هوا را جرم انگاری دانسته و آلودگی هوا را امری مجرمانه تلقی کرده است.

آنچه بعنوان اثرات زیان بار آلودگی هوا بدان اشاره شد بخشی از گرفتاری است، زیرا افزایش گازهای گلخانه ای ناشی از سوختهای فسیلی (گاز کربنیک) و تولید گاز متان و مونوکسید نیتروژن بیشتر از حد طبیعی، باعث ازدیاد غیرطبیعی دمایی کره زمین و کاهش بارندگی و خشکسالی و تغییرات اقلیمی می شود که هم اکنون شاهد این فاجعه هستیم.

هر روز تعطیلی بر اثر الودگی هوا بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد. طبق آمار بانک جهانی در سال ۲۰۱۶ هزینه سالانه آلودگی هوا برای ایران ۸۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

به مناسبت گرامیداشت روز هوای پاک از سوی پیش دبستانی شاپرک فریدونشهر و تسهیل گری ادارات آموزش و پرورش و ارشاد اسلامی و مشارکت انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست فریدون شهر و با حضور اکثر قریب به اتفاق والدین نوآموزان مراسمی برگزار شد که در آن گروههای کودکان در اجرای نمایش-سرود- نیایش و … مسایل محیط زیست بویژه آب و هوا را برای حضار بیان و تحسین مدعوین را برانگیخت. همچنین مراسمی مشابه از سوی پیش دبستان گلهای فریدون شهر برگزار گردید.

photo6048381003489191952

 

photo6051108848888031184

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing