بولدوزر ویرانگر شهرداری فریدونشهر را متوقف کنید !

بنام خدا

۱۲/۰۹/۱۳۹۵

تخریب و نابودی محیط زیست، زیر ساخت های فرهنگی اجتماعی،  شبکه های آبرسانی سنتی و بسترهای زندگی سبز و پایدار کشاورزی همچنان ادامه دارد.

بولدوزر ویرانگر شهرداری فریدونشهر را متوقف کنید !

طی سالهای اخیر در نتیجه عطف توجه دولت به مسائل محیط زیست و از برکت گسترش پرداختن به آن در مطبوعات و بویژه سرعت انتقال اخبار در فضای مجازی کمتر کسی را می توان یافت که به مقوله محیط زیست و منابع طبیعی و مشکلات ناشی از تخریب آن آشنایی نداشته باشد،  اما علیرغم اینهمه اطلاع رسانی و پخش برنامه های تلویزیونی و همایش ها و غیره چرا مشکل محیط زیست همچنان پیچیده و لاینحل باقی مانده است؟ به نظر می آید عمده ترین عامل باقی ماندن دشواریهای موجود،  مرگ غم انگیز مسئولیت اجتماعی است که در اثر عوامل متعددی در بین ما رخداده و ناباوری به گفتار و قول و قرار نه تنها شرم آور نیست  بلکه عادی می نماید.

درباره مسئله ای،  با سخنان آتشین ودلنشین ، موافق شرایط روز گوش فلک را کر می کنیم. (چون به خلوت میرویم آن کار دیگر می کنیم !)

در چند روز اخیر فاجعه زیست محیطی شگفت آوری در حومه (جنوب شرقی) فریدون شهر رخ داد. صد ها درخت جوان و کهنسال در حاشیه رودخانه مزرعه قهستجان در نتیجه اتحاد نامقدس دو لبه قیچی جهل و عقده گشایی و بی مسئولیتی قتل عام شدند. !! بیشه زار قلع و قمع شده با جریان دائمی آب و موقعیت خاص خود در مجاورت تپه آفتاب رو زیستگاه پرندگان مهاجر و بومی و دیگر زیستمندان طبیعت بود. جرم درختان چه بوده ؟ نابودی وحشتناک آنها چه مشکلی را حل خواهد کرد؟ باید پاسخ آن داده شود !

بنا به گزارشات موجود نامه نیم بند و بی محتوای شهرداری محترم فریدونشهر به شماره ۹۵/۴۹۲۳ مورخ ۲۹/۰۸٫/۹۵ اساس این تجاوز ویرانگر گردیده است. قانون حفظ و گسترش فضای سبز شهر ها مصوب ۱۴/۱۲/۱۳۸۷ مجلس و مصوب ۲۰/۰۴/۱۳۸۸ مجمع تشخیص مصلحت نظام :

” ماده ۱- بمنظور حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی رویه درختان ، قطع هر نوع درخت یا نابود کردن آن به هر طریق در معابر ، میادین ، بزرگ راهها، پارک ها ، باغات و ……. در محدوده و حریم شهر ها بدون اجازه شهرداری و رعایت ضوابط مربوطه ممنوع است.

ماده ۵- برای قطع و جابجایی هر گونه درخت در معابر و اماکن عمومی ، د.ولتی و خصوصی واقع در محدوده حریم شهر با درخواست مالکین ، متولیان ، متصدیان و اشخاص مسئول این اماکن پس از تصویب کمیسیون موضوع ماده ۷ شهرداری مکلف به صدور مجوز می باشد” .

حال پرسش اینجاست که آیا مرجع صادر کننده چنین مجوز جنایت باری از وجود قانون بازدارنده بیخ گوش محل کار خود مطلع بوده است؟ آیا موضوع در کمیسیون ماده ۷ مطرح و تصویب شده است؟ کمی به خود زحمت بدهند و شرح وظایف و قوانین مرتبط با آن را دست کم یکبار مطالعه کنند تا چنین دسته گلی به آب ندهند و موجب بروز ضرر و زیان اجتماعی و مشکلات غامض نشوند. اگر یک بار متن کامل بیانات مهم رهبر انقلاب را که در تاریخ ۱۹/۱۲/۱۳۹۳ در دیدار مسئولان و فعالان محیط زیست ایراد فرمودند مطالعه می کردند سبب رخداد چنین خطائی نمی شدند !  (متن کامل بیانات در ۹ صفحه در دیدار نوروزی سال ۱۳۹۴ از سوی انجمن مردم نهاد دو.ستداران طبیعت فریدونشهر تقدیم شهردار محترم گردیده است).

اگر به خود زحمت می دادند  و چند دقیقه را صرف خواندن فرمان ۱۵ ماده ای ابلاغیه رهبر معظم انقلاب درباره سیاست های کلی محیط زیست می نمودند آگاه می شدند که  :

” جرم انگاری تخریب محیط زیست و مجازات موثر و بازدارنده تخریب کنندگان و الزام آنان به جبران خسارت ” در بند ۴ فرمان مذکور آمده است.

علاوه بر مستندات مذکور اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حفاظت از محیط زیست را وظیفه عمومی تلقی نموده و تخریب غیر قابل جبران را منع کرده است. با توجه به مواد قانونی صریح  و روشن و دستورات موکد رهبر حکیم انقلاب در رابطه با مسائل مورد بحث شورای اسلامی محترم شهر به همراه شهردار محترم فریدونشهر برای یک مرتبه هم که شده به مردم توضیح بدهند عبور از قوانین و فرامین به پشتیبانی کدام مرجع خاطی و قانون گریز سالهاست ادامه دارد؟!  مسئولیت اجتماعی و قانونی شورای اسلامی شهر چرا ناپیداست ؟

چرا تغییر کاربریهای غیر قانونی و غیر ضروری بهترین زمین های کشاورزی حاشیه شهر علی رغم اعلام غیر قانونی بودن آن از سوی دفتر امور شهر ها و شوراها ( شماره نامه ۶۲۶۳۳/۴۲/۲۰ مورخ ۱۴/ ۰۹/۹۵ استانداری اصفهان ) همچنان ادامه دارد ؟ مصادره زمین های کشاورزی در یک فرآیند ریا و فریب کاری و فروش آینده فریدونشهر بمنظور تامین بودجه آسفالت محله ای دیگر چگونه تصویب و توجیه می شود؟ چرا به نامه اعتراض دو سال قبل انجمن مردم نهاد دوستداران طبیعت فریدونشهر در خصوص تغییر کاربری زمینها تا کنون پاسخی داده نشده است؟ شورای محترم شهر با کدام توجیه قانونی – زیست محیطی و مصلحت محلی اجازه احداث پل جنوب شرقی فریدونشهر را صادر نموده است تا آخرین زمینهای باقی مانده کشاورزی و فضای سبز جنوب شهر را تسلیم مافیای زمین خوار و تکمیل حمله گاز انبری نابود کنندگان کرانه شهری نمایند ؟!

image1

چگونه می توان پذیرفت که با داشتن پارلمان محلی ( شورا )، شهرداری بتواند در یک اقدام فرهنگ ستیز تنها سالن اجتماعات شهر  را که پس از ده ها سال بتازگی مجهز به مبلمان شده بود و مرکز گردهمایی مردمی و تبادل نظر اهالی محسوب می شد ویران کند و مبلمان و تجهیزات آن را به تاراج دهند تا فروشگاه پفک نمکی و پوشک بچه در آن دایر نمایند؟

چرا روند تخریب زیر ساخت های کشاورزی و حذف قنوات و نابودی چشمه ها و فروش و تجاوز به حریم قنات ها در دستور کار پایان ناپذیر شهرداری قرار گرفته است ؟

قتل عام درختان باغ تپه سیاه در غرب یوسف آباد فریدونشهر با کدام مجوز قانونی صورت گرفته است ؟

داستان غم انگیز تجاوز به حریم انهار و رودخانه و قنوات حکایت تلخ دیگری است که پایان ندارد. تلاش در جهت انسداد رودخانه شهر ، ساخت پل های غیر استاندارد ، نابودی قنوات کاریز بالا و تاجعلی و به تازگی انسداد پیاده رو بر روی کاریز پایین ( مهمترین منبع آب جوی بزرگ ) و تجاوز به مظهر آن از مصادیق آن است.

انتظار می رود پاسخ هر یک از پرسش های طرح شده را به مردم توضیح دهند!

   ” چون نیک نظر کرد پر خویش در آن دید                 گفتا ز که نالیم که از ماست که بر ماست

انجمن دوستداران طبیعت شهرستان فریدونشهر

ghohestejan019

ghohestejan013

ghohestejan012

ghohestejan005

ghohestejan003

ghohestejan002

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing