باز هم قصه کم آبی و …

خبرگزاری فارس متن گفتگویی با رئیس سابق دانشگاه اصفهان درخصوص مشکل کم آبی را منتشر کرده است که برای مرور مراجعان این وبسایت عینا درج می گردد:

در گفت‌وگو با فارس مطرح شد عده‌ای می‌خواهند آب را از چنگ رعیت در آورند/ برخی به بهانه کمبود آب به دنبال مدیریت منابع هستند

رئیس سابق دانشگاه اصفهان گفت: در ایران کسانی هستند که می‌گویند ما نباید بگذاریم یک مشت رعیت این آب را مصرف کنند، پس شرایط را برای دسترسی خود فراهم می‌کنند.

محمدحسین رامشت امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان پیرامون بحران کم آبی اظهار کرد: سیاست کلی کنونی بر این است که بحران ایجاد کنند تا اتفاق دیگری بیفتد. وزارت نیرو معتقد است مجموعه آبی که در ایران هست، قیمتی دارد که کشاورزان بسیار ارزان از آن استفاده می‌کنند.

وی افزود: راهکار وزارت برای گرفتن بهای واقعی آب از کشاورزان، ایجاد همین بحران است؛ تا آب را در استکان در بسته به آن‌ها بفروشند.

دکترای ژئومورفولوژی دانشگاه اصفهان با ذکر این نکته که اصفهان با مشکل کم‌آبی مواجه نیست، افزود: بارش‌های ما نسبت به ۲۰ سال گذشته کمبود محسوسی نداشته است. استفاده از آب اصفهان توسط دولت در دیگر استان‌ها نیز برای ایجاد همین حس کم‌آبی است.

رامشت در خصوص بحران کمبود جهانی آب نیز خاطر نشان کرد: در جهان، عده‌ای درصدد هستند تا به بهانه کمبود آب، مدیریت آب را در دست بگیرند و استکانی به دیگران بفروشند. در این صورت قیمت آب را بالا برده و سود سرشاری نصیبشان خواهد شد.

وی ادامه داد: ایران هم همین سیاست‌ها را در کشور اجرا می‌کند. آن‌ها به طور مستقیم نمی‌گویند که می‌خواهند آب را بگیرند، بلکه در ذهن شما شرایطی را به وجود می‌آورند تا باور کنید که آب نیست؛ بنابراین ما با بحران مالک روبرو هستیم چون مالک در حال عوض شدن است.

رئیس سابق دانشکده جغرافیا دانشگاه اصفهان در خصوص تصرف جنگل‌ها نیز ادامه داد: سیاست بر این است تا جنگل نشین‌ها را به بهانه خوردن درخت‌ها توسط دام‌ها از جنگل بیرون کنند. از موقعی که سازمان جنگل‌ها در ایران تأسیس شده است، چندین هزار هکتار به ارگان‌های دیگر واگذار شده است. از آنجا که جنگل نشین‌ها مالکان اصلی هستند و نمی‌گذارند این کار صورت بگیرد، با ترفندهایی آن‌ها را از سر راه خود بر می‌دارند.

رئیس سابق دانشگاه اصفهان در پایان گفت: فرض کنید ما نزدیک ۱۲۰ میلیارد متر مکعب آب در کشور داریم که هر متر آن ۱۴ هزار تومان قیمت دارد، قطعا رقم بالایی خواهد شد. در ایران کسانی هستند که می‌گویند ما نباید بگذاریم یک مشت رعیت این آب را مصرف کنند، پس شرایط را برای دسترسی خود فراهم می‌کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing