اول مسئولیت اجتماعی خشکید، بعد دریاچه ارومیه و جنگل های بلوط

سردبیر ماهنامه اختصاصی محیط زیست و توسعه پایدار، جهان سبز در شماره ۵ با نگاهی متفاوت به مسائل و مشکلات زیست محیطی و… پرداخته است که برای آگاهی مراجعان گرامی این وبسایت منتشر میشود.

اول مسئولیت اجتماعی خشکید،

بعد دریاچه ارومیه و جنگل های بلوط

روزی نیست که خبری از فاجعه ای کوچک یا بزرگ درباره محیط زیست یا اقتصاد و اجتماع منتشر نشود و در پی آن خبر برقراری کارگروه و کنفرانس و سمینار برای حل آن نیاید. خشک شدن دریاچه ارومیه، پریشان و … تالاب هوراعظیم و گاوخونی؛ نابودی جنگل های بلوط زاگرس و باغ ها و چنارهای تهران…. آلودگی هوای کلان شهرها تا چند برابر حد مجاز؛ ریز گردهای نفس گیر…؛ انقراض گونه ها در خشکی و دریا؛ آلوده سازی رودخانه ها و آب شرب و آبزیان و سبزی ها و بسیار خبرهای دلخراش دیگر پای ثابت رسانه های ماست. به موازات این فاجعه های هولناک، هزاران خبر از نشست و حق جلسه؛ سمینار و خرج ناهار؛ کارگروه و حق ماموریت؛ بازدیدها و عکس های یادگاری؛ مطالعات و مطالبات؛ راهکار و بازار کار؛ گزارش عملکرد و تقدیر از مقامات؛ شعارهای پرطمطراق و تشویق حضار و… روزنامه ها، خبرگزاری ها و فضای مجازی را پربار می سازد:

آنچه از فجایع واقعی و چاره‏ جویی‏ های خیالی در زمینه محیط زیست گفتیم، در عرصه اجتماعی نیز با همان شدت و بلکه شدیدتر، نمایان است. از رشد آمار طلاق که ساده ترین آن‏هاست- تا رسیدن سن اعتیاد و فحشا به ۱۳ سالگی و بوستان‏های که لبریز از معتادان و کارتن‏ خواب‏ هاست و فقر، حاشیه نشینی، دزدی و تجاوز و بسیار موارد شرم‏ آور دیگر! همچنین است در عرصه اقتصاد؛ از آمار بیکاری و ورشکستگی صنایع و کشاورزی و بانک ها بگیر تا رشد قارچ‏ گونه موسسات رباخوار و اختلاس‏ های چند هزار میلیاردی و … و این‏ها سیاه نمایی نیست چرا که خود مسوولان در این روزها بسیار بیش از این‏ها گفتند و در مبارزات انتخاباتی به جای اعلام برنامه ها و تصویر چشم‏ انداز روشن، سیاهه‏ ای بلند بالا از سیاه‏ کاری‏ های طرف دیگر را به رخ کشیدند.

وعده‏ های شیرینی که بعضی کاندیداهای نمایندگی به مردم شهرها و روستاها دادند، تکرار سناریوی سال‏های گذشته بود که حتی در صورت اجرا، تنها شانس آن نماینده را برای انتخاب دوره بعد بالا می‏برد اما چه‏ بسا مانعی در راه توسعه پایدار باشد.

جا دارد از خود بپرسیم که چرا چنین است؟ چرا فجایع محیط زیستی رو به گسترش و همه اقدامات و چاره‏ جویی‏ ها نوش‏ داروی بعد از مرگ سهراب است؟

قربانی شدن ارزش‏های اخلاقی و خشکیدن مسوولیت اجتماعی در قشرهای مختلف جامعه نتیجه ای بهتر از این نخواهد داشت اگر جامعه ما رفتاری مسوولانه با طبیعت و با خودش می داشت، دریاچه ارومیه هم خشک نمی‏شد که حالا بخواهیم ستاد احیا آن را برگرداند. کدام ستاد در این سرزمین دم مسیحایی داشته که این دومی‏ اش باشد؟

بسیاری از اقدامات و پروژه‏ هایی که باعث خشک شدن دریاچه‏ ها و تالاب‏ها شده‏ اند با اقدام مستقیم بعضی اعضای همین ستاد و ستادهای مشابه اجرا شده‏ اند و هر جا هم که آن‏ها مخالف بوده‏ اند، دستی از بالا با اقتداری فراقانونی طرح‏ های بدون توجیه محیط زیستی را تحمیل کرده است. دست‏هایی که حالا هم در سناریوهای احیای دریاچه و موارد مشابه، دنبال صید پروژه‏ های تونل و خط لوله و… از این شوره زار هستند. وقتی بالاترین مقام کشور از کوه خواری گلایه می کند و جنگل خواری و دریا خواری و…تیتر روزنامه‏ ها می‏شود، مردم حق دارند بپرسند که این راسته‏ ی همه‏ چیزخواران از کجا آمده‏ اند؟ بیشتر این‏ها همان‏ هایی هستند که از فیلتر صدها گزینش گذشته‏ اند و بر صدر نشسته‏ اند، نه از اسرائیل آمده‏ اند نه از آمریکا.

در چنین فضایی، مردم فقرزده نیز از همین روش تبعیت می‏کنند. هرکس، هر جا که هست و به هرقدر که دستش برسد، خرده‏ خواری می‏کند. گیریم در حد گرفتن و پس ندادن خرده وامی، چراندن چندین گوسفند اضافی یا حفر غیرمجاز چاهی و … که جمع همین خرده‏ ها در همه شهرها و روستاهای کشور می‏شود ورشکستگی بانک‏ها، نابودی مراتع و از بین رفتن خاک و فرونشست زمین و پایین رفتن سفره‏ های آب‏های زیرزمینی و شوری و خشکی و به دنبال آن کاهش بهره ‏وری و فقر و درماندگی و مهاجرت و حاشیه‏ نشینی و بزهکاری و…

در چنین فضایی مسئولیت اجتماعی رخت بر می بندد و شعارهای مقدس نما به شائبه ریا آلوده می شود .حتی دعاها بی اثرند و آه نیم شبی هم هیچ کاری نمی کند.طبیعت با ما قهر کرده است ،اما هرگاه مسئولیت پذیری به جامعه  باز گردد،با ما آشتی خواهد کرد و در آن صورت آب هم به دریاچه ها و تالاب ها باز می گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing