درخت سرو کوهی یا اورس

کلمه اورس ترکیبی است از «او»بمعنای آب و«رس»=رسیدن
محل رویش در ایران:دامنه های جنوبی رشته کوه البرز از آذربایجان گرفته تا خراسان و ارتفاعات جیرفت و در دامنه های رشته کوه زاگرس در ارتفاعات بالای۲۵۰۰ متر از سطح دریا،در شرایط سخت اقلیمی مقاوم میباشد،همیشه سبز بصورت درخت بلند-کوچک –درختجه و خزنده زندگی مینماید.گفته شده است ۶۰گونه آن در سطح جهان پراکنده است. کند رشد،دیر زیست و عمر طولانی آن تا۲۰۰۰ سال هم میرسد.ریشه اورس تا مسافت و یا عمقی باور نکردنی در زیر زمین و یا فضای بین لایه های صخره ای در جستجوی آب، ژرفای زمین را در می نوردد.برابر یافته ها سازگارترین گونه درختی در شرایط سخت و وحشی طبیعی است. قسمتهای بریده شده آن صمغی ترشح میکند که در نور آفتاب و شرایط گرم شعله ور میشود و خطر سوختن و نابودی درخت را افزایش میدهد .
در سال ۱۳۷۱بموجب مصوبه هیئت وزیران این گیاه بعنوان میراث فرهنگی ایران و سرمایه بشری تحت حفاظت اعلام و قطع آن ممنوع گردیده است.
چوب آن بصورت لایه لایه و فضای بین لایه ها از صمغ معطرو قابل اشتعال پر شده است که شاید علت مقاومت و پایداری آن در شرایط سخت طبیعی بوده است و این امتیاز وبژه باعث شده تا از تنه درخت اورس و الوار آن برای پوشش سقف و درب اماکن نم دار و مرطوب مانند،اسطبل ها و طویله احشام در قدیم استفاده شود و صمغ قابل اشتعال در شرایط آب و هوای نامساعد آن را بعنوان بهترین سوخت صحرایی روستائیان و مردمان بیابانگرد شناخته و خود موجب سرعت بخشیدن به نابودی هرچه بیشتر آن در مناطق قابل دسترسی انسانها شده است.
برش تنه های باقیمانده از قطع درختان اورس در دامنه ی کوهها دلیل بر وفور این گیاه با ارزش و بیانگر بدرفتاری و دخالتهای بی رویه انسان و تخریب و انهدام جنگلهای وسیع آن در گذشته میباشد.
نویسنده: نصرت اله تواضع

Image014

Image020

12112010229

12112010226

12112010225

 

 

IMG_8030new

7 دیدگاه درباره “درخت سرو کوهی یا اورس

 1. در تاریخ ۹۲/۵/۲۵ تا ۹۲/۵/۳۰ قسمت زیادی از جنگل های اُرس در منطقه ی استهبان-فارس- و در پی سوء مدیریت مسئولان شهرستان و استان سوخت!

  • از توجه و اطلاع رسانی شما سپاسگزارم و از دریافت خبرهای ناخوشایند تخریب و انهدام طبیعت، متاسفم. امیدوارم با احساس مسئولیت همه هموطنان دیگر شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم.

 2. سلام
  متشکرم از اطلاعات خوبی که دارید
  من دانشجوی کشاورزی هستم و برای پایان نامم به قلمه و بذر اورس نیاز دارم امکانش هست کمکم کنید ؟
  متشکرم

  • خانم الهه دادبین با آرزوی موفقیت برای شما، برای بذر و قلمه اورس می توانید به مسئولان قلمستان ادارات کل منابع طبیعی استان(اصفهان) مراجعه و کسب اطلاع نمایید.

 3. با سلام
  آیا این اورس همان سرو کوهیه؟ آیا بهش جونیپروس هم میگن ؟
  آخه من هرچی جونیپروس دیدم خزنده بوده !!! ولی اینایی که تصویرش رو گذاشتین همشون ایستادن .!
  اصلا اورس و سرو کوهی و جونیپروس یکین یا با هم فرق دارن؟؟؟
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing