درخت سرو کوهی یا اورس

کلمه اورس ترکیبی است از «او»بمعنای آب و«رس»=رسیدن
محل رویش در ایران:دامنه های جنوبی رشته کوه البرز از آذربایجان گرفته تا خراسان و ارتفاعات جیرفت و در دامنه های رشته کوه زاگرس در ارتفاعات بالای۲۵۰۰ متر از سطح دریا،در شرایط سخت اقلیمی مقاوم میباشد،همیشه سبز بصورت درخت بلند-کوچک –درختجه و خزنده زندگی مینماید.گفته شده است ۶۰گونه آن در سطح جهان پراکنده است. کند رشد،دیر زیست و عمر طولانی آن تا۲۰۰۰ سال هم میرسد.ریشه اورس تا مسافت و یا عمقی باور نکردنی در زیر زمین و یا فضای بین لایه های صخره ای در جستجوی آب، ژرفای زمین را در می نوردد.برابر یافته ها سازگارترین گونه درختی در شرایط سخت و وحشی طبیعی است. قسمتهای بریده شده آن صمغی ترشح میکند که در نور آفتاب و شرایط گرم شعله ور میشود و خطر سوختن و نابودی درخت را افزایش میدهد .
در سال ۱۳۷۱بموجب مصوبه هیئت وزیران این گیاه بعنوان میراث فرهنگی ایران و سرمایه بشری تحت حفاظت اعلام و قطع آن ممنوع گردیده است.
چوب آن بصورت لایه لایه و فضای بین لایه ها از صمغ معطرو قابل اشتعال پر شده است که شاید علت مقاومت و پایداری آن در شرایط سخت طبیعی بوده است و این امتیاز وبژه باعث شده تا از تنه درخت اورس و الوار آن برای پوشش سقف و درب اماکن نم دار و مرطوب مانند،اسطبل ها و طویله احشام در قدیم استفاده شود و صمغ قابل اشتعال در شرایط آب و هوای نامساعد آن را بعنوان بهترین سوخت صحرایی روستائیان و مردمان بیابانگرد شناخته و خود موجب سرعت بخشیدن به نابودی هرچه بیشتر آن در مناطق قابل دسترسی انسانها شده است.
برش تنه های باقیمانده از قطع درختان اورس در دامنه ی کوهها دلیل بر وفور این گیاه با ارزش و بیانگر بدرفتاری و دخالتهای بی رویه انسان و تخریب و انهدام جنگلهای وسیع آن در گذشته میباشد.
نویسنده: نصرت اله تواضع

Image014

Image020

12112010229

12112010226

12112010225

 

 

IMG_8030new

9 دیدگاه درباره “درخت سرو کوهی یا اورس

 1. در تاریخ ۹۲/۵/۲۵ تا ۹۲/۵/۳۰ قسمت زیادی از جنگل های اُرس در منطقه ی استهبان-فارس- و در پی سوء مدیریت مسئولان شهرستان و استان سوخت!

  • از توجه و اطلاع رسانی شما سپاسگزارم و از دریافت خبرهای ناخوشایند تخریب و انهدام طبیعت، متاسفم. امیدوارم با احساس مسئولیت همه هموطنان دیگر شاهد اینگونه اتفاقات نباشیم.

 2. سلام
  متشکرم از اطلاعات خوبی که دارید
  من دانشجوی کشاورزی هستم و برای پایان نامم به قلمه و بذر اورس نیاز دارم امکانش هست کمکم کنید ؟
  متشکرم

  • خانم الهه دادبین با آرزوی موفقیت برای شما، برای بذر و قلمه اورس می توانید به مسئولان قلمستان ادارات کل منابع طبیعی استان(اصفهان) مراجعه و کسب اطلاع نمایید.

 3. با سلام
  آیا این اورس همان سرو کوهیه؟ آیا بهش جونیپروس هم میگن ؟
  آخه من هرچی جونیپروس دیدم خزنده بوده !!! ولی اینایی که تصویرش رو گذاشتین همشون ایستادن .!
  اصلا اورس و سرو کوهی و جونیپروس یکین یا با هم فرق دارن؟؟؟
  با تشکر

 4. درود: دوستان بیاید دست در دست هم نهیم و محیط زیست مان، و در حقیقت ثروت اصلی مان را حفظ کنیم . حفاظت از درختان سرو کوهی یا خیلی گونه های دیگر فرقی نمی کند بدون همت و تلاش ما به طور حتم بدانید که در آینده ی نزدیک خبری از هیچ کدام از اینها نیست.ایجاد NGOها یک راه مطمن برای پافشاری بر خواست های اجتماعی است. منتظر ایمیل تان هستم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

WP-SpamFree by Pole Position Marketing